Na úpravu vody najčastejšie používame chlór a produkty na jeho základe, no ak nám na srdci leží zdravie a čisté životné prostredie, tak treba urobiť zmenu a na čistenie vody v bazénoch používať bezchlórovú dezinfekciu. Nielen ľudia s citlivou pokožkou, ale každý človek ocení, ak sa organizmus dostáva do kontaktu s čistými látkami, bez znečistenia na báze chemickej alebo biologickej. Navyše, ide aj o našu prírodu a životné prostredie, v ktorom žijeme, takže by sme mali uvažovať aj ekologicky a do bazénov používať len takúto dezinfekciu.
Pri procese čistenia vody v bazéne dochádza k likvidácii vírusov, baktérií a rias, a to nemusí byť len na základe chlórovej dezinfekcie, ktorý môže spôsobiť zdravotné ťažkosti prevažne ľuďom s citlivou pokožkou, no častý kontakt sa po dlhom čase prejaví aj na zdravom tele. Tomu však môžeme predísť a vodu v bazéne upravovať alternatívnymi prostriedkami s rovnakým účinkom. Alternatívne metódy zahŕňajú prostriedky bez chlóru, čistenie môže prebiehať soľnou elektrolýzou, pôsobením UV lampy, aktívnym kyslíkom či použitím brómu.
Každá z uvedených možností dokáže šetrne a účinne upraviť vodu v bazéne dokonalo, no aj bezchlorova uprava vody v bazene pri týchto metódach treba dodržiavať pokyny výrobcu pri manipulácii s nimi a zároveň pravidelne kontrolovať kvalitu vody. Typy bezchlórovej dezinfekcie sú rozličné a od toho závisí aj nutnosť výmeny jednotlivých komponentov a ich údržba. Druh a typ dezinfekcie závisí od viacerých faktorov, vaše potreby a preferencie sú dôležité, podstatné je však správne dávkovanie na základe veľkosti bazéna. Iba správnym dávkovaním a použitím vhodného prostriedku je možné udržiavať vodu v bazéne stále čistú a vhodnú na plávanie, bez akýchkoľvek obáv z nakazenia sa nejakými baktériami či vírusmi, ktoré by mohli spôsobiť zdravotné komplikácie. Môžeme povedať, že je to ideálna voľba v každom ohľade.